Premiera dupa 23 de ani. Romania INVINGE Canada si promoveaza in Grupa Mondiala a Fed Cup

sport

Echipa feminina de tenis a Romaniei a promovat in Grupa Mondiala a Fed Cup dupa ce a invins Canada (3-1), duminica, la Montreal, gratie punctului adus de Alexandra Dulgheru, care a dispus de Francoise Abanda cu 3-6, 7-5, 6-2.

Romania a revenit in esalonul de elita al Fed Cup din care nu a mai facut parte dupa 1992. In primul tur al Grupei Mondiale II, tricolorele au trecut de Spania, in februarie, la Galati, cu scorul de 3-2, iar acum au invins Canada, la ea acasa.

Echipa condusa de Alina Cercel-Tecsor a obtinut acest succes senzational in conditiile in care nu a contat pe cea mai buna jucatoare a sa, Simona Halep (numarul trei mondial) si nici pe Monica Niculescu (merita o mentiune si Sorana Cirstea, chiar daca pentru moment este iesita din forma). Mai mult, in conditiile in care Irina Begu, prima racheta a echipei de la Montreal, a acuzat probleme fizice in primul sau meci, punctele echipei noastre au fost aduse de Alexandra Dulgheru (doua) si Andreea Mitu, o debutanta in Fed Cup.

Dulgheru, dupa victoria remarcabila reusita sambata in fata vedetei Eugenie Bouchard (7 WTA), cu 6-4, 6-4, a facut un meci eroic, cu Francoise Abanda, dupa ce talentata jucatoare de 18 ani a castigat primul set si a condus cu 4-2 in al doilea.

Alexandra a inceput meciul in forta si a avut 2-0, dar apoi jocul sau s-a rupt, Abanda (victorioasa in fata Irinei Begu) a jucat fara complexe, a antors scorul si a ajuns la 5-2. Dulgheru a incercat sa ramana in set, a mai luat un ghem, dar jucatoarea de origine cameruneza s-a impus cu 6-2, dupa doar 33 de minute.

Dulgheru a inceput cu dreptul si setul secund, a avut 1-0 dupa ce a salvat doua mingi de break, cele doua au mers cap la cap pana la 2-2, cand Abanda a castigat pe serviciul romancei, iar apoi s-a distantat la 4-2. Dulgheru (69 WTA) a redus din handicap, iar apoi a egalat pe serviciul jucatoarei gazda (260 WTA). Alexandra a luat si al treilea ghem consecutiv, dupa o minge de break salvata, a condus cu 5-4 si 6-5, iar apoi a luat setul (7-5) dupa 59 de minute de lupta.

In decisiv, Abanda a debutat cu un break la zero, dar Alexandra a replicat imediat, jucatoarele si-au facut serviciul in urmatoarele trei ghemuri, dar Dulgheru a fortat la momentul potrivit, reusind un break foarte important la 3-2 (break ”alb”) si s-a desprins la 4-2. Neexperimentata Abanda a cedat, iar Dulgheru a obtinut victoria (6-2), in dupa doua ore si 11 minute de joc.

Romanca a facut 31 de erori nefortate in acest meci, dar Abanda a avut 50, Dulgheru a reusit 16 lovituri direct castigatoare, fata de cele 23 realizate de adversara. Un procentaj favorabile Alexandrei a fost si la mingile de break transformate (75%, 6 din 8), fata de 4 din 11 Abanda (36%).

Romania si Canada s-au intalnit o singura data pana acum in Fed, Cup, in 1983, in Elvetia (Zurich), cand echipa noastra se impunea cu 3-0 in primul tur al Grupei Mondiale. Lucia Romanov a invins-o cu 6-2, 6-3 pe Angela Walker, Virginia Ruzici a dispus cu 7-6, 6-0 de Carling Bassett, iar perechea Florenta Mihai/Lucia Romanov a castigat cu 6-3, 6-4 disputa cu cuplul Carling Bassett/Jill Hetherington.

Romania a confirmat pe Arena Maurice-Richard, si la nivel de echipa, ascensiunea tenisului feminin romanesc din ultimii ani, confirmata in mai multe randuri la individual de jucatoarele noastre, mentioneaza Agerpres.