Filozoful rus Alexander Dughin, arhitectul ideologiei „Lumea Rusă” și prieten declarat al „suveraniștilor” din România a făcut recent o serie de declarații controversate, susținând supravegherea și controlul total al cetățenilor de către stat.
Într-o postare pe blogul său citată de United 24 Media, Dughin a scris: „Ideea de a trăi fără niciun control al statului este o utopie nerealistă. Orice formă de monitorizare este inevitabilă, dar este de preferat ca aceasta să fie administrată de guvernul nostru, nu de puteri externe.”
Potrivit filozofului, acest control trebuie realizat „cu inteligență, cu grijă și cu atenție” pentru a asigura succesul Rusiei în invazia pe scară largă a Ucrainei. „Trebuie să acceptăm că monitorizarea este o realitate inevitabilă și să o gestionăm în interesul nostru național”, a subliniat Dughin, adăugând că „nu există alternative la situația globală actuală”.
Dughin a reflectat și asupra istoriei poporului rus, afirmând: „Noi, rușii, am suferit întotdeauna în istorie. Aceasta este soarta noastră. Suntem un popor măreț, iar dacă cineva a fost tratat nedrept, se face doar pentru umilință și pentru glorie.”
El susține că orice prejudiciu cauzat altor națiuni poate fi justificat „printr-o viziune de umilință și glorie națională”.
În viziunea sa, „într-o lume modernă, monitorizarea nu poate fi evitată. Este mai bine să fie controlată de statul propriu decât de străini”.
Dughin insistă asupra faptului că rolul statului este esențial pentru consolidarea puterii interne și pentru succesul politicilor expansioniste rusești.