Procesul 10 August: Șeful Jandarmeriei s-a plâns că un ou aruncat de manifestanți a stricat tunul cu apă/ Dosarul se apropie de prescriere

Procesul 10 August Șeful Jandarmeriei s-a plâns că un ou aruncat de manifestanți a stricat tunul cu apă Dosarul se apropie de prescriere
Tribunalul Militar Bucureşti a programat pentru miercuri şi joi dezbaterile finale în dosarul 10 August, în care foşti şefi ai Jandarmeriei sunt judecaţi pentru abuz în serviciu, în legătură cu intervenţia în forţă împotriva manifestanţilor din Piaţa Victoriei, în august 2018.

Jurnalista Loredana Diacu a relatat, de la instanţă, că șeful Jandarmeriei a susţinut că un ou aruncat de protestatari, care s-a spart, ar fi stricat pompa de apă de la tunuri.

Loredana Diacu: Încă puţin şi aflăm că i-am gazat noi pe jandarmi

Jurnalista a comentat ironic declaraţiile făcute în instanţă de fostul adjunct al directorului general al Jandarmeriei Capitalei.

„Pe 10 august, un ou aruncat de protestatari, care s-a spart, a stricat pompa de apă de la tunuri, a explicat şeful jandarmilor în instanţă”, a scris Loredana Diacu.

Ea a adăugat că Laurenţiu Cazan s-a plâns în faţa judecătorului şi de scandările protestatarilor.

„Încă puţin şi aflăm că i-am gazat noi pe jandarmi! Colonelul Laurenţiu Cazan se plânge acum în faţa judecătorului că pe 10 August protestatarii strigau: «Jandarmeria apără hoţia!». Dar ei, jandarmii, băieţi salon şi deloc supărăcioşi, n-au reacţionat”, a transmis jurnalista.

Dezbateri finale miercuri şi joi

Magistratul care judecă dosarul, Nicolae George Octavian, a stabilit ca miercuri să aibă loc pledoariile avocaţilor victimelor constituite în părţi vătămate în proces, iar joi pledoariile avocaţilor inculpaţilor.

După încheierea dezbaterilor, judecătorul urmează să stabilească un termen scurt pentru pronunţarea deciziei, în condiţiile în care faptele de care sunt acuzaţi foştii şefi ai Jandarmeriei se prescriu în luna octombrie.

Cucoş şi Sindile nu au mai venit la ultimele termene

La ultimele termene de judecată, colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş şi colonelul Cătălin Sindile nu s-au mai prezentat la proces, astfel că judecătorul nu i-a putut audia în calitate de inculpaţi.

În schimb, colonelul Laurenţiu Cazan, fost adjunct al directorului general al Jandarmeriei Capitalei, a fost audiat săptămâna trecută.

Foşti şefi ai Jandarmeriei, judecaţi pentru abuz în serviciu

În august 2023, foşti şefi ai Jandarmeriei au fost trimişi în judecată de procurorii Secţiei Militare a Parchetului General în dosarul privind protestul din 10 august 2018.

În proces s-au constituit părţi civile 312 persoane vătămate.

Este vorba despre colonelul în rezervă Gheorghe Sebastian Cucoş, fost şef al Jandarmeriei Române, colonelul Laurenţiu Cazan, fost adjunct al directorului general al Jandarmeriei Capitalei, în prezent ofiţer în cadrul acestei structuri, şi colonelul Cătălin Sindile, fost prim-adjunct al şefului Jandarmeriei Române.

Cei trei sunt acuzaţi de abuz în serviciu.

Alţi 13 ofiţeri şi subofiţeri, trimişi în judecată

În acelaşi dosar au fost trimişi în judecată alţi 13 ofiţeri şi subofiţeri de la Jandarmeria Capitalei.

Este vorba despre col. în rezervă Laurenţiu Cristian Ciobanu, fost comandant de batalion în cadrul DGJMB, col. Răzvan Cătălin Popescu, col. Marian Ion Zăvoianu, lt.col. Adrian Costel Dumitru, mr. Luca Moldoveanu, cpt. Marius Daniel Mihai, plt.adj. în rezervă Alin Belecciu, plt.maj. Marian Cristian Bîrsan, plt.adj. Cristian Bolat, plt.adj. şef George Buzatu, plt.adj. Florea Carmocanu, plt.adj. şef în rezervă Bardahan Pavel Custrin şi plt.maj. în rezervă George Constantin Zamfir.

Aceştia sunt acuzaţi de purtare abuzivă sau complicitate la această infracţiune.

Procurorii: Intervenţia în forţă a fost nelegală şi nejustificată

Potrivit anchetei, colonelul Laurenţiu Cazan, în calitate de comandant al acţiunii, precum şi Gheorghe Cucoş şi Cătălin Sindile, în calitate de coordonatori ai aceleiaşi acţiuni, şi-ar fi îndeplinit defectuos atribuţiile de serviciu.

Procurorii susţin că aceştia au ordonat efectivelor de jandarmi din subordine, cu încălcarea dispoziţiilor legale, intervenţia în forţă pentru dispersarea întregii mase de protestatari prezente în Piaţa Victoriei, aproximativ 30.000 de persoane, intervenţie pe care ulterior au şi condus-o.

Anchetatorii afirmă că intervenţia în forţă a jandarmilor împotriva întregii mase de protestatari din Piaţa Victoriei, în 10 august 2018, a fost nelegală şi nejustificată.

Folosirea de către forţele de ordine a unor dispozitive din dotare, bastoane de cauciuc, scuturi de protecţie, spray-uri lacrimogene, grenade de mână cu efect acustic şi iritant-lacrimogen, pulverizatoare de capacitate mărită şi cartuşe, poate fi considerată, potrivit procurorilor, un tratament „inuman” şi „degradant”.

Comentarii

Citește mai departe

Adrian Veștea a anunțat, luni seara, că nu își va depune mandatul de prim-ministru desemnat și că va continua demersurile pentru formarea unui guvern, în pofida deciziei conducerii PNL de a nu susține învestirea viitorului Cabinet. Declarația a fost făcută după încheierea ședinței Biroului Politic Național, la care au participat și parlamentarii PNL, primarii și […]
Președintele PNl, Ilie Bolojan, a declarat după ședința BPN al PNL că ”parlamentarii propuși într-un astfel de guvern fără susținerea PNL își vor pierde calitatea de membri ai partidului”. Principalele declarații: PNL nu va susține instalarea unui astfel de guvern, având în vedere atât modalitatea în care s-a făcut această desemnare, cu încălcarea spiritului democrației […]
Două persoane fizice, o parohie și o fabrică au înaintat cereri pentru adoptarea unor spații verzi, însă numărul celor care intenționează să facă acest lucru ar fi însă mult mai mare, după adoptarea, în urmă cu două luni și jumătate, a regulamentului spațiilor verzi, potrivit Bistrițeanul. Parohia Ortodoxă „Sfântul Ilie” a fost prima care a […]
Scena politică românească a fost duminică martora unui episod de „șah constituțional”. Practic imediat după ce Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat, președintele Nicușor Dan l-a nominalizat pe liberalul Adrian Veștea pentru a forma noul Guvern. Mișcarea, executată fără o nouă rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare, ridică întrebări esențiale despre limitele […]
Un adolescent de 18 ani a deschis, în localitatea sibiană Cârțișoara, pe Transfăgărășan, un micromuzeu al comunismului. Împărțit în trei secțiuni inedite – Expoziția Comunismului Românesc, Expoziția Banilor și o colecție de Lego – a prins viață din dorința adolescentului de a oferi o lecție vie de istorie, potrivit Ora de Sibiu. Proiectul este complet […]