Sicriu a fost mutat cu sprijinul Jandarmeriei Române şi Primăriei Iaşi.
Potrivit municipalităţii ieşene, sicriul va rămâne la sediul jandarmilor ieşeni până la organizarea funeraliilor naţionale şi inaugurarea monumentului dedicat domnitorului care va fi amplasat în faţa Palatului Culturii, potrivit TVRInfo.
Sicriul cu rămăşiţele domnitorului Grigore Alexandru Ghica (1807 – 1857), ultimul conducător al Moldovei şi unul dintre marii reformatori ai secolului al XIX-lea, a fost adus la Iaşi la sfârşitul anului 2025 graţie efortului comun al familiei Ghyka, Jandarmeriei Române şi Primăriei ieşene. De atunci şi până marţi, sicriul cu rămăşiţele domnitorului a fost depus într-o sală a Palatului Culturii.