Simona Halep s-a calificat in optimile Australian Open, dupa un meci dramatic de aproape 4 ore

sport

Simona Halep s-a calificat in optimile Australian Open, dupa 48 de game-uri, 3 mingi de meci salvate si trei sanse ratate de a inchide o partida ce a durat trei ore si 44 de minute, setul decisiv fiind de peste 2 ore.

Sportiva romanca, principala favorita si liderul mondial, s-a calificat, sambata dimineata, in optimile de finala ale turneului de la Australian Open, primul Grand Slam al anului, dupa ce a invins-o pe americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, scor 4-6, 6-4, 15-13.

Partida, care a durat trei ore si 44 de minute, a avut mai multe rasturnari de situatie. Halep a pierdut primul set, desi a condus cu 3-2 si break in fata, dar si-a adjudecat actul secund cu un scor similar, diferenta fiind facuta de un singur break reusit de Simona in cel de-al treilea game, arata Mediafax.

Setul decisiv a durat doua ore si 22 de minute. Pana sa obtina victoria, prima jucatoare a lumii a servit de patru ori pentru castigarea meciului si a salvat trei mingi de meci, la scorul de 11-10 pentru adversara sa.

Urmatoarea adversara a Simonei Halep va fi castigatoarea dintre australianca Ashleigh Barty, cap de serie numarul 18 si locul 17 WTA, si japoneza Naomi Osaka, locul 72 WTA, meci programat sambata, in jurul orei 06:30.

In urma calificarii in optimi, Halep si-a asigurat un cec in valoare de 195.590 de dolari si 240 de puncte WTA.