Singurul doctor infectionist din Radauti s-a ascuns: „Nici nu raspunde la telefon”. Pe vremea PSD a vrut sa fie director al spitalului
![](https://cdn.aktual24.ro/wp-content/uploads/2020/03/agrosoaie-610x376.jpg)
Andi Radu Agrosoaie, singurul medic barbat infectionist din cadrul Spitalului Municipal Radauti, unde vor fi transferati pacientii din Suceava care vor avea nevoie de ingrijiri suplimentare, a cerut doua concedii medicale: unul pentru dureri de spate si altul pentru cresterea copilului. 80 de angajati ai Spitalului Radauti sunt in autoizolare.
„Singurul medic barbat infectionist din spital ne-a comunicat prin email doua cereri. Prima, precum ca este in concediu medical ca are ceva dureri de spate si a doua solicitare este ca doreste sa-i fie acordat concediu de crestere a copilului pentru o luna”, a declarat, pentru Mediafax, managerul Spitalului Municipal Radauti, Traian Andronachi.
La acest moment, 80 de angajati ai Spitalului Radauti sunt in autoizolare si niciun cadru medical nu a fost confirmat pozitiv cu noul Covid-19.
”Eu intru in casa prin garaj si dorm in garaj ca sa-mi protejez sotia, in cazul in care ma infectez. Sotia mea trebuie sa nasca in doua saptamani. Inconstienta e putin spus, ce a facut acest medic. Acum, cand e nevoie peste tot de medici infectionisti. Nici nu raspunde la telefon. Am cerut la personal sa verifice ce varsta are copilul si cat este de legala aceasta solicitare”, a mai declarat Traian Andronachi pentru Obiectiv Suceava.
In aprilie 2019, in timpul guvernarii PSD, Andi Radu Agrosoaie a fost singurul care si-a depus deosarul pentru l pentru ocuparea functiei de director medical al Spitalului Municipal Radauti.