INSCOP, noi date dezastruoase pentru PSD: 49% dintre români acuză că dărâmarea Guvernului Bolojan a fost un ”act inutil”. Numărul celor care aprobă moțiunea este mai mic

INSCOP noi date dezastruoase pentru PSD 49 dintre români acuză că dărâmarea Guvernului Bolojan a fost un act inutil. Numărul celor care aprobă moțiunea este mai mic
Conform BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a XI-a, realizat în perioada 11–14 mai 2026, percepțiile românilor privind moțiunea de cenzură sunt puternic polarizate, însă cei care consideră că moțiunea de cenzură a fost un ”act unutil” este mai mare decât cei care aprobpă moțiunea.

Studiul a fost realizat de INSCOP Research la comanda platformei Informat.ro, în parteneriat cu Strategic Thinking Group.

Moțiunea, privită ca un act inutil de mai mulți români

Datele arată că 48,6% dintre români consideră că moțiunea de cenzură a fost un act politic inutil, care va înrăutăți situația din România, în timp ce 44% o percep ca pe un demers necesar, capabil să îmbunătățească funcționarea sistemului politic. Restul respondenților nu au putut oferi un răspuns clar.

Potrivit analizei sociologice, această polarizare se reflectă și în comportamentul electoral, unde diferențele dintre electoratele principalelor partide sunt semnificative.

„Ruptură totală” între votanții partidelor

Directorul INSCOP Research, Remus Ștefureac, a explicat că datele confirmă o „ruptură totală” între votanții principalelor formațiuni politice.

Astfel, 88% dintre votanții PNL și 92% dintre votanții USR consideră moțiunea un factor de destabilizare, în timp ce 69% dintre votanții PSD și 74% dintre votanții AUR o percep ca pe o acțiune benefică.

De asemenea, percepțiile privind motivele căderii guvernului sunt diametral opuse: electoratul PNL și USR indică reducerea privilegiilor și reformele administrative, în timp ce votanții PSD și AUR invocă probleme economice și creșterea taxelor.

Îngrijorare ridicată față de climatul politic

Un alt element central al sondajului este nivelul ridicat de anxietate publică. 74,5% dintre români se declară îngrijorați de situația politică actuală, dintre care 43,7% sunt foarte îngrijorați, iar 30,8% destul de îngrijorați.

Doar 9,7% se declară puțin îngrijorați, iar 14,3% foarte puțin sau deloc îngrijorați, ceea ce indică o percepție generală de instabilitate politică.

În privința motivelor care au dus la schimbarea guvernului, 33,6% dintre respondenți cred că executivul a fost înlăturat pentru că a încercat să reducă privilegiile și cheltuielile publice, în timp ce 57,8% consideră că motivul principal a fost creșterea taxelor și gestionarea deficitară a economiei.

Sondajul a fost realizat prin metoda CATI (interviuri telefonice), pe un eșantion de 1.100 de persoane, reprezentativ pentru populația adultă neinstituționalizată a României (18+ ani). Marja de eroare este de ±3%, la un nivel de încredere de 95%.

Analist: ”Cu cât criza se va prelungi, cu atât responsabilitatea se va duce mai mult pe PSD”

Analistul Cristian Hrițuc, fost consilier prezidențial, afirmă că sondajul arată că ”PSD au pierdut inclusiv lupta pe comunicare”.

”Concluzia cea mai tristă pentru PSD: au pierdut inclusiv lupta pe comunicare, pe argumente, deși au o superioritate netă atunci când vine vorba de mijloace de presă. Au cele mai multe instituții de presă aservite și au cei mai mulți bani injectați în presa atât online cât și televiziuni.

Ce ușă deschide această cifră: cu cât criza se va prelungi, cu atât responsabilitatea se va duce mai mult pe PSD. Mai sunt 7% dintre români care încă nu au o părere formată. Cei mai mulți dintre ei se vor duce natural spre opinia: act inutil cu consecințe negative.

Scăderea PSD din sondaje, scorul istoric de 14% actual ( record negativ), cota lui Grindeanu de încredere , 12% înainte de criză, probabil acum undeva în jur de 8% plus această cifră ne arată că în Kiseleff o echipă minunată”, a scris Hrițuc, ironic.

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Președintele francez Emmanuel Macron a declarat că va purta o discuție „respectuoasă, dar fermă” cu omologul său american, Donald Trump, pe marginea amenințărilor sale de a impune tarife vamale de 100% pentru vinul francez, dacă Parisul nu elimină o taxă de 3% pentru giganții tehnologici americani. Răspunzând amenințărilor lui Trump înainte de summitul G7 din […]
România se află la doar o treaptă de categoria de risc „junk”, iar o eventuală retrogradare ar avea consecințe severe asupra economiei și capacității statului de a se finanța, avertizează profesorul de economie Cristian Păun. În opinia acestuia, prelungirea instabilității politice și deteriorarea indicatorilor economici sporesc riscul unei decizii negative din partea agențiilor internaționale de […]
Directorul Agenției Centrale de Informații (CIA), John Ratcliffe, i-ar fi transmis președintelui Donald Trump și altor oficiali de rang înalt că informațiile colectate de serviciile americane de informații ridică „îndoieli serioase” privind disponibilitatea Iranului de a accepta concesiile nucleare cerute de Statele Unite într-un eventual acord final. Potrivit unor surse politice citate de publicația americană […]
Liderul liberal Ciprian Dobre a afirmat marți că Adrian Veștea se află, din punct de vedere politic, în afara Partidului Național Liberal, după ce a refuzat să respecte decizia conducerii formațiunii de a renunța la mandatul de prim-ministru desemnat. „Adrian Veștea se situează, de o oră și jumătate, în afara PNL”, a declarat Ciprian Dobre. […]
Putin a retras aproape toată apărarea antiaeriană cheie a Rusiei în capitală. Nu a fost suficient. Drone ucrainene au atacat rafinăria de petrol din Moscova, în districtul Kapotnia, în dimineața zilei de 16 iunie, aprinzând un incendiu la uzina aflată la aproximativ 15 kilometri de Kremlin și la aproximativ 500 de kilometri de teritoriul controlat […]