Conform rezultatelor Barometrului Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII a, realizat în perioada 2–6 martie 2026, aproximativ jumătate dintre români consideră că, în contextul tensiunilor dintre Uniunea Europeană și administrația Statelor Unite conduse de Donald Trump, România ar trebui să mențină un echilibru între cele două puteri.
Această perspectivă arată o orientare pragmatică a opiniei publice, care vede relațiile cu Occidentul ca piloni complementari ai securității și prosperității naționale.
Barometrul, realizat la comanda platformei de știri Informat.ro în parteneriat cu think tankul Strategic Thinking Group, utilizează interviuri telefonice pe un eșantion reprezentativ de 1.100 de persoane, oferind o marjă de eroare de ±3% la un nivel de încredere de 95%.
„Opinia publică pare să privilegieze o strategie de echilibru în politica externă, ceea ce indică o cultură strategică pragmatică: românii nu percep relația cu UE și cea cu SUA ca fiind alternative exclusive, ci ca piloni complementari ai securității și prosperității țării.
Această preferință sugerează o orientare structurală pro-occidentală, dar în același timp o sensibilitate față de riscurile polarizării geopolitice, ceea ce împinge opinia publică spre soluții de echilibru în defavorarea unor alinieri rigide. Este o reflecție a unei maturități profunde, ancorată în istoria și geografia specifice României.
În ceea ce privește evaluarea participării președintelui Nicușor Dan la Consiliul pentru Pace inițiat de președintele SUA, Donald Trump, majoritatea societății legitimează decizia șefului statului percepută ca servind interesului strategic al țării.
În ansamblu, datele reflectă o așteptare socială pentru o politică externă autonomă în interiorul alianțelor occidentale, în care România rămâne ferm ancorată în Occident, dar încearcă să își maximizeze interesele particulare în spațiul de manevră diplomatică între partenerii săi principali, la fel cum procedează orice alt stat membru al acestor alianțe”, a explicat directorul INSCOP Research, Remus Ștefureac.
Distribuția răspunsurilor relevă diferențe în funcție de vârstă, educație și orientare politică. Susținerea echilibrului între UE și SUA este mai pronunțată printre votanții PSD și PNL, femei, persoane peste 60 de ani, locuitori din urbanul mic și angajați din sectorul public.
În schimb, tendința de apropiere mai mare de Uniunea Europeană este mai evidentă în rândul votanților PNL și USR, tinerilor sub 30 de ani, persoanelor cu studii superioare și locuitorilor capitalei. Cei care consideră că România ar trebui să întărească relațiile cu SUA se regăsesc mai frecvent printre votanții AUR, bărbați, persoane cu educație primară și locuitori din mediul rural.
Sondajul a analizat și percepția asupra deciziei președintelui României, Nicușor Dan, de a participa la prima reuniune a Consiliului pentru Pace organizată la Washington de administrația americană. Rezultatele arată că 57,8% dintre români apreciază decizia drept una bună, în timp ce 32,7% o consideră mai degrabă proastă, iar 9,6% nu au răspuns.
Evaluarea pozitivă este mai frecventă printre votanții PSD, PNL și USR, persoanele de peste 60 de ani, cei cu studii superioare și locuitorii din București. Opinia contrară predomină printre votanții AUR, persoanele între 45 și 59 de ani, cei cu educație primară, locuitorii din rural și angajații din sectorul privat.
