Ucraina a arestat doi străini care se pregăteau să incendieze obiective în vestul Ucrainei în numele serviciilor secrete rusești.
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunțat că cei doi bărbați aveau 27 de ani, adăugând că sunt „cetățeni ai unei țări europene vecine”, fără a specifica care, relatează Kyiv Post.
În comunicatul de presă de marți, SBU a precizat că primul bărbat a fost recrutat în străinătate după ce a postat mesaje pro-invazie pe rețelele de socializare, atrăgând atenția serviciilor secrete militare rusești (GRU). Bărbatul a cerut apoi ajutorul prietenului său, iar GRU rus i-a trimis în Ucraina.
Se spune că cei doi au primit ordin să comită „o serie de incendii” pentru a „destabiliza și mai mult situația socio-politică din vestul Ucrainei”, începând cu orașul Cernăuți.
„Inițial, suspecții au stat la un hotel de la periferia orașului Cernăuți, iar chiar a doua zi au fost arestați, fapt filmat și «raportat» ofițerului de legătură de la GRU din Rusia”, potrivit comunicatului de presă.
SBU a precizat că au fost arestați în timp ce făceau „recunoașteri suplimentare” în regiunea Ivano-Frankivsk, o altă regiune din vestul Ucrainei.
„Ofițerii SBU i-au reținut pe agenți «în flagrant» în timp ce efectuau recunoașteri suplimentare în apropierea unui consiliu sătesc din regiunea Ivano-Frankivsk”, se mai arată în comunicat.
Bărbații au primit notificări de suspiciuni, o fază premergătoare acuzațiilor oficiale conform legislației ucrainene, și rămân în arest fără drept de cauțiune.
Cei doi riscă până la 12 ani de închisoare dacă sunt condamnați.
SBU a acuzat de mult timp Rusia de declanșarea unor incendii pentru a destabiliza Ucraina, deși implicarea străinilor a fost relativ rară până în ultimele luni.
În majoritatea comunicatelor de presă ale SBU, presupușii agenți sunt descriși ca fiind recruți locali – adesea adolescenți – care caută bani câștigați ușor și sunt abordați de serviciile secrete rusești pe rețelele de socializare, deși unii au postat și mesaje pro-Kremlin înainte de a fi contactați.
Unii sunt însărcinați și cu plantarea de bombe artizanale, lucru despre care SBU a spus că este adesea atribuit celor care comit cu succes incendii.
Dar în noiembrie, SBU a anunțat arestarea unui alt spion est-european însărcinat de Rusia să dea foc mașinilor militare din regiunea Kiev.
Bărbatul ar fi fost recrutat în străinătate și trimis în Ucraina pentru incendieri înainte de a încerca să înființeze o rețea de spionaj, dar a fost arestat înainte de a putea face acest lucru.