Statul care urmează să devină cea mai mare putere militară a Europei. Franța este deja în alertă: „Am putea rămâne în urmă”

Statul care urmează să devină cea mai mare putere militară a Europei. Franța este deja în alertă Am putea rămâne în urmă
Generalul francez Fabien Mandon, șeful Statului Major al Apărării, a avertizat că unul dintre aliații europeni riscă să depășească Franța ca primă putere militară a continentului.

„Armata franceză are nevoie de mai multe arme, iar producția de armament trebuie să se accelereze”, a avertizat generalul Fabien Mandon, șeful Statului Major al Apărării, în timpul întâlnirilor sale din aprilie și mai cu senatorii francezi. Atunci, el le-a transmis că există un risc real ca Germania să depășească Franța ca primă putere militară a continentului, spunând cu voce tare ceea ce cercurile de apărare franceze șoptesc de luni de zile, scrie POLITICO.

„Am putea rămâne în urmă. Dacă Germania continuă în acest ritm, peste cinci ani, argumentul conform căruia noi avem experiență operațională și o anumită cultură nu va mai ține. Pentru americani, Germania devine treptat punctul de referință european”, a declarat generalul francez.

Astfel, se preconizează că, până în 2029, Germania va cheltui 153 de miliarde de euro pe an pentru apărare. Aceasta înseamnă circa 3,5% din PIB și poate fi considerată cea mai ambițioasă expansiune militară a țării de la reunificarea Germaniei.

În schimb, Franța vrea să aloce aproximativ 76,3 miliarde de euro până în 2023.

Creșterea bugetelor și schimbarea echilibrului militar european

Mandon a vorbit în cadrul audierilor privind legea actualizată a Franței privind planificarea militară, care alocă 36 de miliarde de euro suplimentare pentru apărare până în 2030, dar nu prevede achiziționarea de către Paris a unor aeronave sau nave militare suplimentare.

În timp ce Adunarea Națională, camera inferioară a Parlamentului, a aprobat în mare măsură textul guvernului, Senatul insistă pentru mai mulți bani și mai mult echipament militar. Senatorii votează proiectul de lege în această săptămână.

Industria de apărare și apelul la „economie de război”

„Legea actualizată privind planificarea militară reprezintă un pas către o mai mare rigoare, profunzime și coerență, dar nu am ajuns încă la modelul potrivit. Pentru a-l realiza, decizia trebuie să fie una politică”, a declarat șeful Statului Major al Apărării francez în fața comisiei pentru afaceri externe și apărare a Senatului.

Generalul Fabien Mandon a prezentat și provocările cu care se confruntă Franța. În urmă cu opt luni, el le-a spus deputaților că pregătește armata franceză pentru un „șoc” cu Rusia în următorii trei-patru ani.

Presiuni politice și viitorul strategiei de apărare

Mai mult, oficialul militar a criticat ritmul producției din industria de apărare, la aproape patru ani după apelul lansat de președintele Emmanuel Macron pentru trecerea la o „economie de război”. Potrivit acestuia, companiile franceze produc echipamente de înaltă tehnologie, însă nu reușesc să le fabrice suficient de repede și la costuri reduse.

În ceea ce privește bugetul apărării, generalul a precizat că o creștere semnificativă a cheltuielilor militare va trebui decisă de viitorul președinte al Franței, ales anul viitor. El a subliniat că direcția investițiilor franceze în apărare va deveni clară abia după următoarele alegeri prezidențiale, în contextul presiunilor tot mai mari asupra finanțelor publice ale țării.

Comentarii

Citește mai departe

Mai multe incidente violente au avut loc marți seară în Belfast, unde sute de persoane au participat la manifestații împotriva imigrației, organizate la o zi după un atac cu cuțitul atribuit unui refugiat sudanez. Protestele au degenerat în confruntări și acte de vandalism, fiind incendiate vehicule și locuințe, în timp ce autoritățile și liderii politici […]
Tensiunile dintre SUA și Iran au escaladat rapid miercuri dimineață, după ce Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) a lansat atacuri cu drone și rachete împotriva unor ținte americane din regiunea Golfului. Sirenele de raid aerian au fost activate în Bahrain și Kuweit, iar locuitorii au fost îndemnați să se adăpostească, în contextul răspunsului iranian la […]
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat că formațiunea pe care o conduce nu are motive suficiente pentru a susține un eventual guvern tehnocrat condus de premierul desemnat Eugen Tomac, apreciind că un astfel de vot ar reprezenta „masochism politic” după căderea executivului din care Uniunea a făcut parte. Liderul UDMR a subliniat că decizia privind […]
Armata americană a efectuat marți seară o serie de lovituri aeriene precise împotriva unor ținte militare iraniene, ca răspuns la doborârea unui elicopter de atac AH-64 Apache al SUA în apropierea Strâmtorii Ormuz. Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a descris acțiunea drept „legitimă apărare” și „răspuns proporțional la agresiunea nejustificată a Iranului”. Incidentul riscă să […]
Procurorii italieni au anunțat marți că au deschis o anchetă de corupție pe numele unui judecător pensionat și a doi asociați în legătură cu planurile de construire a unui pod între Sicilia și partea continentală a Italiei, o nouă lovitură dată unui proiect susținut de premierul Giorgia Meloni, scrie Reuters. Procurorii de la Roma au […]