SUA: Mii de mașini Waymo rechemate în service după ce un robotaxi a intrat într-un pârâu

SUA Mii de mașini Waymo rechemate în service după ce un robotaxi a intrat într-un pârâu
Waymo recheamă în service mii de mașini autonome din SUA din cauza unei probleme de software care ar putea permite vehiculelor să intre pe drumuri inundate.

Conform unei scrisori publicate pe site-ul Administrației Naționale pentru Siguranța Traficului Rutier (NHTSA), rechemarea voluntară afectează aproape 3.800 de robotaxiuri care utilizează sistemele de conducere automatizată de a cincea și a șasea generație ale companiei, relatează BBC.

Măturat de pârâu

Aceasta urmează unui incident din 20 aprilie în San Antonio, Texas, unde un vehicul Waymo gol a intrat pe un drum inundat și a fost măturat de un pârâu.

Compania, care speră să opereze un serviciu de robotaxi în Londra până în septembrie , a declarat pentru BBC că siguranța este „prioritatea sa principală” și că lucrează la „măsuri de siguranță software suplimentare”.

Un purtător de cuvânt al Waymo, o companie deținută de Alphabet, compania-mamă a Google, a adăugat că au fost deja implementate „măsuri de atenuare”, cum ar fi „limitarea accesului la zonele în care s-ar putea produce inundații”.

Serviciul Waymo din San Antonio rămâne, de asemenea, suspendat temporar în urma incidentului, deși compania a declarat că va relua cursele publice după implementarea remedierii software necesare.

500.000 de curse pe săptămână în SUA

Waymo spune că oferă acum peste 500.000 de curse pe săptămână în mai multe orașe din SUA, inclusiv San Francisco, Austin și Miami.

Jack Stilgoe, profesor la University College London, a declarat pentru BBC că toate sistemele de mașini autonome au limite privind momentul și locul în care pot funcționa în siguranță.

„Adesea, vedem aceste limite doar atunci când ceva nu merge bine”, a spus el.

Pe măsură ce sunt implementate tot mai multe vehicule autonome, a spus profesorul Stilgoe, este probabil să apară mai multe astfel de probleme.

„Asta nu înseamnă că tehnologia nu va fi extrem de benefică”, a adăugat el.

Siguranța robotaxiurilor

În ultimul an, mai multe incidente cu diferite firme de mașini fără șofer au ridicat îngrijorări cu privire la siguranța robotaxiurilor.

În decembrie 2025, o pană de curent majoră în San Francisco a determinat taxiurile Waymo să înceteze să mai circule în oraș, provocând perturbări semnificative.

Iar în aprilie, o pană masivă a serviciului de robotaxi Apollo Go din orașul chinezesc Wuhan a cauzat oprirea în mijlocul traficului a cel puțin o sută de mașini autonome.

Citește și

Comentarii

Citește mai departe

Parlamentul Ungariei a adoptat luni un amendament constituțional care limitează la maximum opt ani exercitarea funcției de prim-ministru, o reformă ce îl împiedică pe fostul lider naționalist Viktor Orbán să revină la șefia guvernului în actualul cadru constituțional. Măsura a fost aprobată cu majoritatea de două treimi de care dispune partidul de guvernământ Tisza, condus […]
Guvernatorul democrat al Californiei, Gavin Newsom, unul dintre numele vehiculate frecvent în perspectiva alegerilor prezidențiale americane din 2028, l-a acuzat luni pe președintele Donald Trump că se află în spatele unor investigații federale care îl vizează pe el și pe soția sa, Jennifer Siebel Newsom. Declarațiile au fost făcute într-un mesaj video publicat pe rețelele […]
Deși au salvat Israelul „de la a fi complet anihilat”, „lupta nu s-a încheiat”, Iar Israelul trebuie „să rămână vigilent” și „să se protejeze și să se apere cât este necesar”, a declarat, luni, premierul israelian Benjamin Netanyahu în cadrul unei conferințe de presă la Ierusalim. Netanyahu a spus apoi că trupele „vor rămâne în […]
Președintele american Donald Trump a declarant, luni, în timpul unei întâlniri cu președintele francez Emmanuel Macron că acordul dintre SUA și Iran este „semnat integral”. „Sunt foarte bucuros să spun: «este semnat, acordul este semnat integral»”, a spus Trump. Acest lucru a venit după ce înalți oficiali ai administrației au declarat că memorandumul de înțelegere […]
Adrian Veștea a anunțat, luni seara, că nu își va depune mandatul de prim-ministru desemnat și că va continua demersurile pentru formarea unui guvern, în pofida deciziei conducerii PNL de a nu susține învestirea viitorului Cabinet. Declarația a fost făcută după încheierea ședinței Biroului Politic Național, la care au participat și parlamentarii PNL, primarii și […]