arderi ilegale

Nou control al Gărzii de Mediu în Jilava și Sintești, cu percheziții la persoane suspectate că ard și valorifică ilegal deșeuri

Comisarii Gărzii de Mediu Ilfov, împreună cu jandarmi, au desfășurat miercuri o nouă acțiune de control în localitățile Jilava și Sintești, vizând persoane și amplasamente suspectate că depozitează, ard sau valorifică ilegal deșeuri. Comisarii Gărzii de Mediu, însoțiți de zeci de jandarmi Potrivit reprezentanților instituției, citați de News.ro, verificările au avut ca scop „identificarea și […]
Nou control al Gărzii de Mediu în Jilava și Sintești cu percheziții la persoane suspectate că ard și valorifică ilegal deșeuri

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, cere pedepse cu închisoarea pentru arderi ilegale: „Dacă nu există pușcărie, mesajul este că scapi cu o simplă amendă”

Poluarea cauzată de arderile ilegale de deșeuri a devenit o problemă majoră pentru România, cu efecte directe asupra sănătății publice și chiar asupra securității populației. Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, avertizează că, în lipsa unor condamnări penale clare, mesajul transmis celor care încalcă legea este unul periculos: „Dacă nu există pușcărie, mesajul este că scapi cu […]
Ministrul Mediului Diana Buzoianu cere pedepse cu închisoarea pentru arderi ilegale Dacă nu există pușcărie mesajul este că scapi cu o simplă amendă