Lavrov neagă că Rusia a încălcat Memorandumul de la Budapesta. Documentul, semnat de Rusia, prevede clar: ”Semnatarii își reafirmă angajamentul de a respecta independența, suveranitatea și frontierele existente ale Ucrainei”
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat că Moscova nu consideră că agresiunea sa împotriva Ucrainei este o încălcare a Memorandumului de la Budapesta. „Memorandumul [de la Budapesta] prevede că Ucraina, la fel ca alte foste republici sovietice care au renunțat la armele nucleare, va primi garanții din partea puterilor nucleare față de statele […]