Tariceanu, o noua AROGANTA: „Pentru mine este un NIMENI”. Acest „nimeni” a lucrat in pozitii de TOP la ONU si Comisia Europeana

politica

Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, spune ca nu a auzit de Dragos Tudorache, cel care urmeaza sa preia portofoliul de la Interne, dar considera ca si prin aceasta numire Guvernul Ciolos devine ”mai putin tehnocrat si mai mult politic”.

„Pentru mine este un nimeni. Despre un nimeni nu comentez nimic. N-am auzit de el, nu stiu cine e, nu stiu de unde vine. Am auzit ca a lucrat pe la Bruxelles. Nu e o persoana cunoscuta. Ce sa comentez? Nu ma surprinde numirea”, a declarat Tariceanu.

In opinia sa, si prin aceasta numire Guvernul Ciolos devine, ”pe zi ce trece, mai putin tehnocrat si mai mult politic”.

„Ce am citit prin presa este ca face parte din categoria ‘talibanilor’ din Guvernul condus de dl. Ciolos si, avand in vedere si optiunile politice ale unora dintre membrii Cabinetului — am inteles ca Pislaru (ministrul Muncii, Dragos Pislaru — n.r.) si mai este inca unul, care au deja optiuni politice, numirea de la Ministerul de Interne se inscrie in aceeasi linie: Guvernul asa-zis tehnocrat devine, pe zi ce trece, mai putin tehnocrat si mai mult politic”, a mai spus presedintele Senatului.

Presedintele Klaus Iohannis a semnat miercuri decretul privind numirea lui Dragos Tudorache in functia de ministru al Afacerilor Interne.

Cine este Dragos Tudorache

Martie 2015 – noiembrie 2015: Sef de unitate, Coordonare si Strategie,  Directia Generala pentru Afaceri Interne si Migratie, Comisia Europeana, Bruxelles, Belgia
Noiembrie 2013 – martie 2015: Sef de unitate, Afaceri Internationale, Directia Generala pentru Afaceri Interne si Migratie, Comisia Europeana, Bruxelles, Belgia
Martie 2009 – noiembrie 2013: Sef de unitate, Director Executiv Interimar al Agentiei eu-LISA (2012), Mari Proiecte IT: Sistemele de Informare Schengen si Vize, Directia Generala Justitie, Libertati si Securitate, Comisia Europeana, Bruxelles, Belgia
Mai 2007 – martie 2009: Coordonator Facilitatea Schengen, DG Justitie, Libertati si Securitate, Comisia Europeana, Bruxelles, Begia
Martie 2005- mai 2007: Task Manager, Justitie si Anticoruptie, Delegatia Comisiei Europene, Bucuresti, Romania
2003-2005: Sef al Departamentului Juridic, Echipa Judecatorilor Internationali ONU, Administratia Interimara ONU pt Kosovo, Pristina, Kosovo
2000 – 2003: Sef de unitate si coordonator al celulei de analiza,  Departamentul pt Statul de Drept si Protectie a Drepturilor Omului, Organizatia pt Securitate si Cooperare in Europa (OSCE), Misiunea din Kosovo, Pristina, Kosovo
1997 -2002: Judecator, Judecatoria Galati

Iti place aktual24.ro? Urmareste fluxul de stiri aktual24.ro si pe Facebook

Mai mult despre: , ,


Comentarii: