Președintele american Donald Trump a recunoscut că are în vedere mutarea în Polonia a unora dintre trupele americane care vor fi retrase din Germania, relatează Euronews.
Declarația a fost făcută în timpul unei conversații cu jurnaliștii la Casa Albă și se înscrie într-o dezbatere mai amplă privind un nou echilibru de putere al NATO în Europa Centrală și de Est.
Întrebat despre posibilitatea relocării unora dintre forțe în Polonia, Trump a răspuns că „este posibil”, subliniind relațiile foarte bune cu autoritățile poloneze. În declarațiile sale, el a făcut referire și la președintele Karol Nawrocki, pe care îl susținuse public anterior.
„Polonia ar dori asta. Avem relații excelente cu Polonia. Am relații excelente cu președintele [Nawrocki]. Rețineți că l-am susținut și a câștigat – chiar dacă era în urmă cu mult, tot a câștigat. Este un luptător grozav, un tip extraordinar, îmi place mult de el, așa că este posibil… Aș putea să o fac”, a spus Trump.
Conform relatărilor din presă, administrația americană intenționează să retragă aproximativ 5.000 de soldați din Germania în următoarele șase până la douăsprezece luni. Trump a sugerat însă că amploarea reducerii ar putea fi chiar mai mare. În prezent, între 35.000 și 37.000 de militari americani sunt staționați în Germania.
În urmă cu câteva zile, Nawrocki a declarat că Polonia este pregătită să găzduiască trupele americane retrase din Germania și dispune de infrastructura militară necesară. Varșovia consideră orice creștere a forțelor americane ca o modalitate de a consolida securitatea regională și flancul estic al NATO.
Deciziile au loc pe fondul tensiunilor dintre administrația Trump și Berlin. Încă din primul său mandat, Trump a criticat Germania pentru cheltuielile prea mici pentru apărare și a anunțat o reducere a prezenței militare americane pe teritoriul său. În 2020, însă, un plan similar de retragere parțială a trupelor nu a fost în cele din urmă implementat.
Experții subliniază că ceea ce s-ar putea dovedi crucial nu este doar numărul de trupe, ci și locul în care acestea sunt desfășurate.
„Forțele americane din Germania au o importanță militară și o semnificație politică și istorică și mai mare. Din punctul nostru de vedere, prezența militară americană în Germania ar trebui să rămână, acest lucru este clar. Dar odată ce această reducere este în curs de desfășurare, ar trebui să argumentăm puternic pentru ca aceste trupe să fie mutate în Polonia”, a declarat recent Tomasz Szatkowski, fost ambasador polonez la NATO, într-un interviu acordat Euronews.