Melodia se numeste „Declar pierduta tara”. Iata mai jos si versurile:
Dormim adanc de vreo douazeci de ani.
Ne fura viata, platim cu munca si bani.
Prea egoisti sa ne unim in vreun fel,
Principiul nostru: fiecare pentru el.
De partea ailalta, ei s-au organizat:
Politica e doar pretext de furat.
Prea resemnat ca sa mai schimbi ceva,
Dar intr-o zi copilul te va intreba:
– Tata, ce-ai facut, tata,
Cu viata ta, cu tara mea?
Eu n-am nimic aici,
Adio, tata,
Ramai cu hotii sau iesi in strada,
Eu am o viata in fata.
Pentru copil te-ai muncit, te-ai spetit,
Un tata bun, ignorant, dar cinstit
Ca toti romanii ai spus: „Da-o naibii de tara!”
Copilul tau acum cauta viata p-afara.
Tata, ce-ai facut, tata,
Cu viata ta, cu tara mea ,
Eu n-am nimic aici
Adio, tata,
Ramai cu hotii sau iesi in strada,
Eu am o viata in fata.
Dormeai cand toate sansele le luau!
Dormeai cand jaful il legalizau!
Oare constiinta s-o dezmetici
Cand doar copii expatriati vor fi?
Declar pierduta tara!
Vreau sa lucrez afara!
Declar pierduta tara!
Vreau sa lucrez afara!
Tata, ce-ai facut, tata,
Cu viata ta, cu tara mea,
Eu n-am nimic aici,
Eu nu am tara,
O declar pierduta,
O declar furata
De tine, tata
Dormeai…
Iti place aktual24.ro? Urmareste fluxul de stiri aktual24.ro si pe Facebook