După cum a relatat presa în ultimele zile, cântăreața este internată la Spitalul Faro, iar joi, 7 mai, s-a aflat că artista se află la terapie intensivă. Dar acum există mai multe informații.
Potrivit Correio da Manhã, interpreta piesei „Total Eclipse Of The Heart” este spitalizată în urma unei intervenții chirurgicale de îndepărtare a apendicelui, care se pare că a explodat, scrie FamaShow.
Explozia apendicelui (perforația), urmată de peritonită, este o urgență medicală critică, dar rata de supraviețuire este ridicată (peste 95%) dacă tratamentul chirurgical și antibiotic este administrat prompt, ideal în primele 24 de ore de la ruptură. Fără tratament, starea poate deveni fatală în 24–72 de ore din cauza șocului septic. Problemele au început în Marea Britanie.
Se pare că primele simptome au apărut în timpul unui concert în Regatul Unit.
Potrivit unui prieten apropiat, citat de același ziar, Bonnie Tyler a fost supusă unor teste la Londra, dar nu s-a detectat nimic.
Mai târziu, în Algarve, a început să simtă dureri abdominale severe, ceea ce a determinat-o să se adreseze unui spital privat pentru tratament. Ulterior, a fost transferată la un spital public pentru o intervenție chirurgicală de urgență.
Merită amintit că, în ultimele zile, starea clinică a cântăreței s-a înrăutățit în urma unei infecții generalizate.
Correio da Manhã relatează că medicii încearcă să controleze situația cu doze foarte mari de antibiotice.