Instituţia precizează că informaţia este „complet falsă” şi „nu are niciun fundament în realitate”.
„Administrația Prezidențială dezminte în mod categoric informațiile potrivit cărora președintele României, Nicușor Dan, ar fi respins solicitarea unei întâlniri bilaterale cu un omolog european. Această informație este complet falsă și nu are niciun fundament în realitate”, a transmis Palatul Cotroceni.
Administraţia Prezidenţială a subliniat că, într-un spaţiu public în care informaţiile circulă rapid, verificarea acestora este esenţială.
„Într-un spațiu public dominat de circulația rapidă a informațiilor, rigoarea și verificarea reprezintă obligații esențiale ale oricărui demers jurnalistic sau public”, a transmis instituţia.
Palatul Cotroceni afirmă că preşedintele Nicuşor Dan îşi menţine angajamentul pentru dialog cu partenerii europeni şi euroatlantici.
„Președintele României își menține angajamentul pentru un dialog deschis și constant cu partenerii europeni și euroatlantici, în spiritul cooperării și al respectului reciproc”, se arată în comunicat.
Totodată, Administraţia Prezidenţială şi-a reafirmat disponibilitatea pentru o relaţie directă şi profesionistă cu presa.
„Administrația Prezidențială își reafirmă disponibilitatea pentru un dialog deschis, direct și profesionist cu reprezentanții mass-media, în spiritul transparenței și al unei informări corecte a cetățenilor”, a mai transmis instituţia.
Precizările Palatului Cotroceni au venit după ce mai multe publicaţii au relatat că Nicuşor Dan ar fi refuzat o întrevedere bilaterală cu preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, în cadrul summitului Bucureşti 9.
Administraţia Prezidenţială susţine că aceste informaţii sunt false şi nu reflectă realitatea agendei diplomatice a şefului statului.
Preşedintele Nicuşor Dan va găzdui miercuri, la Palatul Cotroceni, summitul Formatului Bucureşti 9 şi al Ţărilor Nordice, reuniune dedicată consolidării securităţii transatlantice şi coordonării aliaţilor de pe flancul estic al NATO.
Evenimentul va fi co-prezidat de preşedintele României şi de preşedintele Poloniei, Karol Nawrocki, sub tema „Delivering More for Transatlantic Security”.
La summit vor participa secretarul general al NATO, Mark Rutte, preşedintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, preşedintele Estoniei, Alar Karis, preşedintele Cehiei, Petr Pavel, preşedintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, preşedintele Slovaciei, Peter Pellegrini, preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, premierul Danemarcei, Mette Frederiksen, şi preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
De asemenea, la reuniune vor participa ministrul apărării din Suedia, Pål Jonson, ministrul afacerilor externe al Norvegiei, Espen Barth Eide, secretarul de stat permanent din Cancelaria premierului Islandei, Benedikt Árnason, reprezentantul permanent al Bulgariei la NATO, ambasadorul Nikolay Milkov, şi ambasadorul Ungariei în România, Kissné Hlatki Katalin.