Vasilcoiu, dat afara chiar de PSD de la Ministerul Muncii. Olguta Vasilescu i-a retras sprijinul politic

Vasilcoiu dat afara chiar de PSD de la Ministerul Muncii. Olguta Vasilescu i-a retras sprijinul politic
Cristian Vasilcoiu, secretar de stat la Ministerul Muncii, a anuntat vineri ca PSD Dolj i-a retras sprijinul politic si ca va fi inlocuit din functie. Vasilcoiu era considerat un apropiat al Olgutei Vasilescu.

„Prieteni, ca sa nu aflati din Monitorul Oficial, si cum nimic nu e etern, ba, dimpotriva, efemer, va anunt ca am fost informat astazi ca organizatia PSD Dolj mi-a retras sprijinul politic si ca urmeaza sa fiu inlocuit din functia de secretar de stat din Ministerul Muncii!

Eu vreau sa multumesc in primul rand organizatiei PSD Dolj conduse de Claudiu Manda, pentru ca a fost de acord sa ma propuna, acum doi ani si jumatate, in aceasta functie si ca m-a si mentinut atata vreme!

In acelasi timp vreau sa multumesc primei mele sefe din presa, dar si din Ministerul Muncii, Lia-Olguta Vasilescu, cea care mi-a dat ocazia sa ajung si ziarist si demnitar!

De asemenea, le multumesc ministrilor Marius-Constantin Budai si Simona Bucura-Oprescu pentru sprijinul acordat cat am lucrat impreuna, dar si pentru ce am invatat de la ei!

Nu in ultimul rand ii multumesc presedintelui PSD, totodata prim-ministru al Romaniei, pentru sustinerea neconditionata pe care mi-a acordat-o de cand a preluat presedintia partidului!

Au fost doi ani si jumatate grei, plin de provocari, dar si frumosi! Raman dator pentru aceasta experienta si… viata merge mai departe”, a anuntat Vasilcoiu pe Facebook.

Citeste si: Secretarul de stat Vasilcoiu: „Barbatii adevarati sunt pesedisti, zice si Dana Budeanu”

Ovidiu Vanghele (Centrul de Investigatii Media), jurnalistul care alaturi de Bianca Albu (Buletin de Bucuresti), a dezvaluit ce se intampla in „caminele groazei” din Voluntari, a atras atentia in iulie 2023 ca principalul responsabil politic de abuzurile impotriva batranilor a ramas in functie. Este vorba despre Cristian Vasilcoiu, secretar de stat la Ministerul Muncii, unul dintre apropiatii Olgutei Vasilescu.

„Sefu’ la toata asistenta sociala pa tara a ramas in functie, tati, desi el e primul responsabil politic pentru nenorocirile traite de oamenii aia in centrele din Ilfov, el e primul autor al ‘pozei’ cu batranii carati in patura noaptea si pititi prin santiere, asta e creatoru’ sistemului astuia nemernic, lumpenu’ asta patibular.

Si a ramas in functie, tati, uite-l, lucreaza, are si cartea de rugaciuni pe birou, acolo, face sa fie bine.

Asta e cel care a taiat protocolul cu CRJ, in uralele pungasilor de la DGASPC-uri, care mananca bine de tot din sistemul asta detor tura a celor mai vulnerabili, a celor mai amarati dintre noi.

Nea Marcy (Marcel Ciolacu), vezi, bossule, ca ai uitat sa dai afara primul responsabil, uite-l. Sau ti-e frica sa nu-ti faca vreo vraja cu cartea aia?”, a transmis Vanghele pe Facebook.

Alex Dima (PRO TV) a confirmat: „Persoanele cu dizabilitati sunt in grija unui secretar de stat din Ministerul Muncii, pus pe functie acum multa vreme de primarul Craiovei. Toate povestile si suferintele pe care le stim, vedem si auzim zilele acestea sunt in directa lui responsabilitate. Are dreptate Ovidiu Vanghele”.

Vasilcoiu s-a grabit sa publice pe pagina sa de Facebook fotografii in care apare alaturi de noul ministru al Muncii, Bucura Oprescu.

Citeste si: Adjunctul lui Budai da vina pe USR si PNL in cazul Voluntari: „Sa ne spuna de ce au tolerat asa ceva cand au guvernat! Cati caini m-au latrat, toti au turbat!”

Cristian Vasilcoiu a sustinut, la inceputul lunii iulie, inainte ca Budai si Firea sa demisioneze, ca USR si PNL sunt vinovate de ce s-a intamplat cu batranii din azilele din Voluntari. Vasilcoiu este membru PSD, fiind promovat in Guvern de Lia Olguta Vasilescu.

„Ia, ia, ia, stati asa: zice DIICOT ca nenorocirile in Ilfov au inceput in noiembrie 2020, luna in care ministri ai Muncii au fost Violeta Alexandru si Raluca Turcan!

Verificarile Ministerului Muncii, comunicate si catre DIICOT, au fost facute in 2022, sub administratie PSD! Deci cine si ce a tolerat?! Ca noi am deconspirat! Cand altii au dormit!

Iar DGASPC Ilfov functioneaza in subordinea CJ Ilfov, care, din nou, nu e la PSD!

Ia, hai, gata, ca m-am saturat sa tac!

Sa ne spuna USR si PNL de ce au tolerat asa ceva cand au guvernat!

Si scriu asta cu riscul de a fi dat eu afara! Dar daca tot vorbim de adevar, hai sa il spunem! Cu orice risc!”, a scris Vasilcoiu pe Facebook.

Ulterior, Vasilcoiu a postat si un mesaj razboinic: „Cati caini m-au latrat, toti au turbat!”.

Centrul de Resurse Juridice (CRJ) i-a transmis atunci o scrisoare deschisa premierului Marcel Ciolacu in care pomenea si de Vasilcoiu.

„Domnul ministru Budai si secretarul de stat, domnul Vasilcoiu au anuntat intr-o conferinta nationala organizata la Bucuresti cu directorii DGASPC ca ‘v-am scapat de vizitele CRJ’.

Asadar, conducerea de la cel mai inalt nivel a Ministerului Muncii nu doar ca a luat act de rapoartele de monitorizare si sesizarile transmiste de CRJ dar a si incercat oprirea in viitor a acestor activitati, cel mai probabil cu scopul de a ascunde si a nu permite cercetarea conditiilor care conduc la incalcarea drepturilor omului. Pentru acest motiv, tinand cont de activitatea organelor de cercetare penala din prezent, ne intrebam daca nu ar trebui cercetata si fapta de abuz in serviciu a celor doi inalti demnitari publici.

Dovada ca sistemul public de asistenta sociala a fost conectat cu conducerea furnizorilor de servicii sociale privati din judetul Ilfov o reprezinta si stenogramele care circula pe internet – angajatii incercau intimidarea si desfiintarea CRJ care ii deranja”.

Comentarii

Citește mai departe

Polițiștii efectuează luni opt percheziții în municipiul București și în județul Ilfov, într-un dosar penal ce vizează fapte de evaziune fiscală și spălare de bani. Acțiunea este coordonată de polițiști din cadrul IGPR, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București. Ancheta vizează o clinică de înfrumusețare Potrivit anchetatorilor, perchezițiile au […]
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis luni o avertizare hidrologică de Cod galben și Cod portocaliu de inundații, valabilă în intervalul 8 iunie, ora 12:00 – 9 iunie, ora 12:00. Specialiștii avertizează că, în acest interval, sunt posibile scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici, […]
Autoritățile din orașul Utsunomiya, aflat la aproximativ 100 de kilometri de Tokyo, au decis închiderea tuturor celor 94 de școli primare și generale, după ce un urs negru asiatic a fost observat pentru prima dată în interiorul municipiului. Incidentul a declanșat o alertă de siguranță la nivel local, în contextul în care animalul a fost […]
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis două avertizări Cod galben de vreme instabilă, valabile luni și marți, ce vizează numeroase județe din sudul, estul și centrul țării, precum și municipiul București. Fenomenele anunțate includ averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, local, grindină. Meteorologii avertizează că, în unele zone, vântul poate sufla cu […]
Israelul a anunțat luni că a lansat noi atacuri asupra unor obiective militare din Iran, inclusiv asupra unui complex petrochimic din sud-vestul țării, într-o nouă escaladare a tensiunilor regionale, la doar câteva ore după ce președintele american Donald Trump i-ar fi cerut premierului Benjamin Netanyahu să evite noi lovituri militare. Potrivit armatei israeliene, citate de […]