Președintele SUA, Donald Trump, și omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, vor avea vineri o întâlnire la Casa Albă, în cadrul căreia vor aborda subiecte sensibile privind sprijinul militar american pentru Ucraina.
Principalele teme pe agendă includ furnizarea de rachete Tomahawk cu rază lungă și livrări suplimentare de sisteme de apărare antiaeriană Patriot.
În declarații publicate de Axios se arată că discuțiile vor viza ce tip de arme ar trebui să primească Ucraina, în special în ce măsură SUA ar putea furniza versiunile Tomahawk. Potrivit comentariilor citate, „există anumite probleme care nu pot fi discutate la telefon”, sugerând gravitatea și complexitatea subiectelor ce urmează a fi abordate.
Vizita delegației ucrainene în Statele Unite este deja în curs, iar Zelenski a confirmat pe rețeaua X (fostul Twitter) că intenționează să propună „o serie de măsuri” cu Trump. El a anunțat, de asemenea, întâlniri cu reprezentanți ai companiilor de apărare și, posibil, membri ai Congresului american. În plus față de aspectul militar, partea ucraineană a precizat că există planuri și pentru întâlniri cu companii energetice.
Trump a declarat public că, într-o convorbire telefonică recentă, a discutat deja cu Zelenski posibilitatea livrării de Tomahawk și sisteme Patriot suplimentare. Liderul ucrainean a susținut că livrarea unor arme mai avansate ar putea forța Kremlinul, condus de Vladimir Putin, să accepte negocieri. Trump a spus că ar putea fi nevoie să poarte discuții și cu Rusia referitor la Tomahawk, având în vedere potențialul escaladării.
Reacția Kremlinului nu s-a lăsat așteptată: oficialii ruși au exprimat îngrijorări serioase în legătură cu perspectiva ca Ucraina să achiziționeze rachete Tomahawk, afirmând că utilizarea lor ar putea cere implicarea directă a militarilor americani și ar putea deteriora grav relațiile SUA Rusia. De altfel, anul simbolic al escaladării conflictului intensifică tensiunile diplomatice deja existente.
Se așteaptă ca Zelenski să sosească în SUA joi, iar echipa sa de pregătire este deja în Washington, fiind condusă de Andriî Iermak, șeful biroului prezidențial, care organizează vizita.