Simona Halep s-a CALIFICAT in optimile turneului de la Indian Wells

sport

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, duminica, dupa ce a invins-o in trei seturi pe Varvara Lepchenko (SUA/N. 26), cu 6-1, 3-6, 6-1.

Halep (23 ani), numarul trei mondial, a obtinut o victorie deloc facila, dupa doua ore si 14 minute de joc, in fata unei adversare pe care o mai invinsese anul trecut, in turul al doilea la Australian Open, tot in trei seturi, cu 4-6, 6-0, 6-1.

Simona a dominat primul set si l-a incheiat dupa 35 de minute cu un sec 6-1, salvand toate cele sase mingi de break de care a beneficiat Lepchenko (28 ani).

In setul al doilea, jucatoarea aflata pe locul 31 in lume s-a desprins destul de repede la 4-1 si in cele din urma si-a adjudecat mansa cu 6-3.

In decisiv, Halep, a treia favorita a competitiei, a inceput cu stangul, pierzandu-si serviciul, dar apoi a recuperat break-ul (1-1) si a preluat conducerea (2-1). Romanca a reusit un break foarte important, pentru 3-1, desprinzandu-se, iar apoi a incheiat cu un clar 6-1, chiar daca Lepchenko a luptat pana la ultima minge.

Halep si-a asigurat un cec de 59.185 dolari si 120 de puncte WTA, iar in optimi o va infrunta pe Karolina Pliskova (N. 14), victorioasa cu 7-5, 6-4 in meciul cu Garbine Muguruza (Spania/N. 19). Simona a invins-o recent pe cehoaica, in finala turneului de la Dubai, cu 6-4, 7-6 (4), informeaza Agerpres.

Perechea formata din jucatoarea romana de tenis Monica Niculescu si rusoaica Alexandra Panova s-a oprit in optimile de finala ale probei de dublu, intrecuta de cuplul Lisa Raymond (SUA)/Samantha Stosur (Australia), cu 6-3, 6-2, in doar 53 de minute.

Niculescu si Panova vor fi recompensate cu un cec de 19.390 dolari si cu 120 de puncte WTA.