Federatia Romana de Fotbal condamna comportamentul iresponsabil al suporterilor, care au afisat un banner cu tenta politica la meciul nationalei Romaniei cu Kosovo

news

FRF, meci, Kosovo, banner, mesaj politic, UEFA

Federatia Romana de Fotbal condamna, intr-un comunicat de presa publicat pe site-ul oficial, comportamentul iresponsabil al suporterilor de la peluza Sud a Arenei Nationale care au afisat un banner cu tenta politica la meciul nationalei Romaniei cu Kosovo, provocand astfel intreruperea partidei pentru aproximativ 50 de minute.

„Federatia Romana de Fotbal dezavueaza cu fermitate comportamentul iresponsabil al grupului de spectatori de la peluza Sud care a dus la intreruperea meciului de aseara, dintre Romania si Kosovo, de pe Arena Nationala. Reiteram in primul rand principiul dupa care este guvernat fotbalul in Romania, si anume neamestecul politicului in actul sportiv. Revizionismul nu este acceptat in fotbal, iar FRF condamna cu fermitate mesajele provocatoare de natura politica, ideologica, religioasa sau insultatoare, acestea fiind categoric interzise pe stadioane”, se precizeaza in comunicatul citat de Agerpres.

FRF sustine ca „actele de huliganism” ale grupului de suporteri de la peluza Sud au fost „dezavuate” de restul spectatorilor de pe Arena Nationala.

„Toate acestea s-au inregistrat in tribunele Arenei Nationale de un grup restrans de asa-zisi suporteri, afectand desfasurarea normala a meciului si, implicit, starea de spirit a ‘tricolorilor’. Actele de huliganism au fost dezavuate de restul spectatorilor din stadion, care au fost privati de un spectacol fotbalistic pe care si l-au dorit si pentru care au platit bilet. FRF regreta experienta nefasta pe care a trait-o majoritatea spectatorilor si le multumeste totodata pentru fantastica sustinere pe care au oferit-o ‘tricolorilor’ in partea a doua a meciului, conducandu-i spre o dramatica victorie”, se mai arata in comunicatul federatiei.

Nationala de fotbal a Romaniei a invins selectionata Kosovo, cu scorul de 2-0 (0-0), marti seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, in Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Partida a fost intrerupta de arbitru in minutul 18 pentru mesaje cu tenta politica, un grup de suporteri romani de la peluza Sud afisand bannerul ”Basarabia e Romania, Kosovo e Serbia”. UEFA a anuntat pe site-ul sau ca meciul a fost ”suspendat din cauza comportamentului discriminatoriu al suporterilor”, iar arbitrul a reluat jocul dupa o pauza de aproximativ 50 de minute.

In celelalte meciuri din grupa, Elvetia a dispus cu 3-0 de Andorra, iar Israelul a invins Belarus cu 1-0.

Romania este neinvinsa in aceasta campanie, cu trei victorii si trei egaluri, avand 12 puncte, dupa Elvetia, 14 puncte, dar inaintea celorlalte echipe, Israel, 11 puncte, Belarus, 4 puncte, Kosovo, 4 puncte, Andorra, 2 puncte.

Luna viitoare, Romania va juca in deplasare cu Belarus (12 octombrie) si acasa cu Andorra (15 octombrie).