Fiul baronului Buzatu de la Vaslui a fost numit secretar de stat. Si mama lui este senatoare PSD
![](https://cdn.aktual24.ro/wp-content/uploads/2018/03/buzatu-copy-600x300.jpg)
Tudor Buzatu, fiul presedintelui CJ Vaslui, Dumitru Buzatu, a fost numit miercuri in functia de secretar de stat in cadrul Secretariatului General al Guvernului printr-o decizie a prim-ministrului Nicolae Ciuca. Secretariatul General este condus de Marian Neacsu (PSD), care detine o condamnare penala pentru ca si-a angajat fiica la cabinetul sau parlamentar.
Decizia de numire a lui Tudor Buzatu a fost publicata, miercuri, in Monitorul Oficial.
Tudor Buzatu a fost secretar de stat si in Guvernul Dancila. In 2018, el a fost numit de PSD in aparatul de lucru al Anei Birchall, pe atunci vicepremier responsabil de parteneriatele strategice.
![](https://cdn.aktual24.ro/wp-content/uploads/2018/03/buzatu-2.jpg)
Intrebat in 2018 de Recorder ce il recomanda pe fiul sau pentru aceasta functie, Buzatu a raspuns: „Noi suntem o familie de politicieni. Dumneavoastra ati venit, v-ati luptat cot la cot, v-ati inscris si eu nu v-am promovat? Ce pot sa spun, l-a recomandat organizatia, partidul, si el doar nu era prost sa refuze”.
Chestionat daca numirea fiului sau nu este nepotism, Buzatu a ras: „Cum sa fie nepotism asta? Poate aveti dreptate (rade ironic). Tatal meu este si el politician”.
Si mama lui Tudor Buzatu are o functie politica bine platita. Aceasta se numeste Gabriela Cretu si este senator PSD.
![](https://cdn.aktual24.ro/wp-content/uploads/2018/03/cretu.jpg)