Premiera in politica romaneasca. Un deputat isi angajeaza sef de cabinet prin anunt la mica publicitate

politica

Deputatul USR Vlad Durus cauta sa-si angajeze sef de cabinet. In loc sa aduca pe cineva cunoscut de la partid, el a ales sa organizeze un concurs public. In acest sens, Durus a postat un anunt pe OLX.

In anuntul postat pe OLX sunt afisate conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca seful de cabinet parlamentar precum si responsabilitatile:

Candidatul ideal:

Studii superioare finalizate, constituie avantaj specializarea in stiinte juridice, jurnalism
Excelente abilitati de comunicare si relationare
Cunostinte operare PC MS Office (Word, Excel, Power Point, Outlook)
Atitudine proactiva, dinamism, atentie distributiva

Responsabilitati:

Realizeaza comunicatele de presa si coordoneaza relatia cu mass media (programari interviuri, organizeaza conferintele de presa etc.)
Coordoneaza relatia cu structurile teritoriale administrative si politice.
Monitorizeaza presa locala.
Elaboreaza bilantul activitatilor parlamentare si situatia deplasarilor efectuate in teritoriu.

Este o premiera in politica romaneasca o astfel de modalitate de selectie a personalului pentru un cabinet parlamentar. Parlamentarii obisnuiau sa-si angajeze sotiile sau rudele, iar dupa interzicerea legala a acestei practici, ei si-au angajat prieteni sau membri de partid.

Iti place aktual24.ro? Urmareste fluxul de stiri aktual24.ro si pe Facebook

Urmareste-ne si pe:

Mai mult despre: ,