FC Barcelona a castigat Liga Campionilor

sport

FC Barcelona a castigat Liga Campionilor la fotbal, sambata seara, dupa ce a invins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3-1 (1-0), in finala disputata pe Olympiastadion din Berlin.

Barca si-a adjudecat al cincilea sau trofeu in cea mai importanta competitie intercluburi, prin golurile marcate de Ivan Rakitic (4), Luis Suarez (68) si Neymar (90+7), in timp ce pentru Juventus a inscris Alvaro Morata (55). Juve devine prima echipa care pierde sase finale ale competitiei, avand in palmares doua trofee.

FC Barcelona a reusit in acest sezon tripla Champions League — campionat — Cupa Spaniei, fiind prima echipa care realizeaza aceasta performanta de doua ori (2009, 2015).

Catalanii au inceput meciul perfect, cu un gol marcat de Ivan Rakitic dupa doar patru minute de joc, cu un sut de la circa 10 metri, dupa pasa lui Iniesta.

Juve a replicat, insa sutul lui Vidal s-a dus peste poarta, scrie Agerpres.

FC Barcelona a cautat sa transeze soarta partidei, dar Neymar a tras putin peste poarta (9), iar apoi Buffon a salvat in extremis golul la sutul lui Dani Alves (13).

Juventus a iesit la rampa si a presat mai mult, dar nu a avut decat o singura situatie notabila, prin Morata (24), al carui sut s-a dus pe langa poarta.

Finalul primei reprize a apartinut echipei antrenate de Luis Enrique, care a trecut aproape de gol prin Suarez, in doua randuri, dar uruguayanul a ratat tinta (39) in prima instanta, iar apoi Buffon s-a opus (40).

Barcelona a inceput in forta repriza a doua, iar Buffon a salvat golul (48), in fata aceluiasi Suarez, care un minut mai tarziu a tras in plasa laterala. Messi a ratat si el (51), dupa o combinatie cu Suarez.

Ocaziile catalanilor s-au razbunat si ”Batrana Doamna” a reusit egalarea (55), prin spaniolul Alvaro Morata, care a reluat in plasa mingea respinsa de ter Stegen la sutul lui Tevez.

Tot Juve a fost periculoasa in continuare, dar Tevez (63) a tras pe langa poarta.

FC Barcelona a preluat conducerea (68), cand Luis Suarez a trimis in poarta mingea respinsa de Buffon la sutul lui Messi. Barca a fost aproape sa decida soarta partidei in minutul 71, dar golul lui Neymar a fost anulat pentru ca a atins mingea si cu mana, dupa ce o lovise cu capul.

Echipa blaugrana a avut emotii in minutul 75, cand ter Stegen a respins mingea in capul lui Mascherano, in urma unui corner, Pogba a reluat peste poarta (79), dar si Pique a fost aproape de gol la poarta cealalta, ratand o situatie mare in minutul 82.

Juve a fortat prelungirile, insa ter Stegen a fost la post la suturile lui Marchisio (89) si Tevez (90+2). Pe contraatac, Neymar a inchis conturile in ultimele secunde de joc (90+7).

Pentru doi jucatori emblematici, Xavi si Pirlo, acesta a fost ultimul meci in tricoul echipelor lor.