Presshub: Revolutionarul care s-a intors din Italia pentru a monta panouri fotovoltaice in Romania

01.12.2023, News
Presshub Revolutionarul care s-a intors din Italia pentru a monta panouri fotovoltaice in Romania
Unul dintre primii revolutionari din Vrancea, Laurentiu Barbu, a parasit Romania la scurt timp, in 1993. S-a mutat in Italia, unde a lucrat ca IT-ist. Mai tarziu, a luat totul de la zero si a deschis o firma de instalare de panouri fotovoltaice.

Apoi, a revenit de tot in Romania, unde incearca sa desfaca itele incurcate ale birocratiei in ceea ce priveste energia verde din tara noastra. PRESShub a discutat cu Laurentiu Barbu despre piedicile puse de stat, despre mentalitati si reticente cand vine vorba de conversiunea energiei clasice cu cea verde.

PRESShub: Este romanul mai reticent decat alti europeni in ceea ce priveste energia verde?

Laurentiu Barbu: Romanul nu este reticent in ceea ce priveste energia verde, ci la pomenile care vin de la stat. Circula proverbul: „Cascavalul e gratuit numai in cursa de sobolani” si romanii stiu asta. Daca in octombrie 2022, Administratia Fondului de Mediu a spus ca va deschide sesiunea „Casa Verde” pentru panouri fotovoltaice, abia in iunie 2023 a fost deschisa.

In tot acest timp, nimeni nu si-a mai instalat un sistem fotovoltaic cu fonduri proprii, pentru ca toti au asteptat acest program.

In iunie 2023, cand s-a lansat programul, in 3 minute s-au terminat fondurile, asadar cei care nu au reusit sa-si bage dosarul in 3 minute, adica 99% din cei care au asteptat, au pierdut vara.

Daca isi puneau cu fonduri proprii, erau in castig pentru ca produceau energie in tot acest timp. Apoi, sesiunea 2023 nu este inca finalizata, a fost blocata timp de 3 luni din cauza unor procese. Abia recent a fost reluata.

Daca pana la sfarsitul anului se vor verifica dosare, probabil anul viitor prin primavara vor incepe instalarile, apoi romanul nostru trebuie sa mai astepte vreo 3 luni dupa furnizorii de energie electrica se se miste pentru a le instala contorul bidirectional si sa le dea certificatul de prosumator, pentru ca ei sa poata injecta in retea.

Daca numeri anii, am inceput discutia in 2022 si romanul devine prosumator in 2024 sau 2025, asta daca nu mai intervine vreun proces sau alte probleme organizatorice.

In Europa stim ca lucrurile stau altfel.

Ce trebuie sa stie un roman care vrea sa devina prosumator?

Legea Compensarii cantitative a energiei electrice sau Legea prosumatorului este un beneficiu enorm acum pentru Romania, deoarece ii ajuta pe oamenii care si-au instalat un sistem fotovoltaic, fie cu fonduri proprii sau prin unele programe guvernamentale, sa injecteze surplusul de energie electrica activa in retea si sa primeasca inapoi aceeasi cantitate atunci cand are nevoie, practic se vor plati doar niste taxe de transport care sunt destul de mici.

Acest lucru elimina necesitatea instalarii de acumulatori, care costa foarte mult.

Pentru a deveni prosumator, fie prin programul Casa Verde Fotovoltaice sau fonduri proprii, ai nevoie de o serie de documente. Prin Casa Verde Fotovoltaice statul iti cere cadastru, intabulare si multe altele.

Citeste mai mult pe presshub.ro.

Comentarii

Citește mai departe

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri că a discutat cu liderii PNL şi ai USR despre variante de guvern minoritar, una dintre ele fiind PNL – USR – UDMR. „Nu ne-a oferit nimic Bolojan, nu ne-a oferit nimic Grindeanu, nu ne-a oferit nimic Veştea. Deci nu aşa se discută. (…) Am discutat cu domnul […]
Parlamentul European a dat marți undă verde unui acord tarifar cu Statele Unite, în încercarea de a închide un capitol volatil al relațiilor comerciale transatlantice. După o serie de negocieri, UE și Statele Unite au încheiat acordul în iulie anul trecut, stabilind taxe vamale la 15% pentru majoritatea produselor blocului comunitar, în timp ce Bruxelles-ul […]
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat, miercuri, că parlamentarii formațiunii nu vor susține învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea și nu vor fi prezenți în sala de plen în momentul votului. „Nu vom vota Guvernul, în momentul în care vor apărea lista și programul de guvernare. A fost o decizie cu o singură abținere. Cvasiunanimitate. […]
Ludovic Orban, fost premier PNL, susține că Guvernul condus de Adrian Veștea nu poate obține cele 233 de voturi necesare învestirii, în condițiile în care PNL, USR, UDMR, AUR și S.O.S. România au decis să nu susțină viitorul Executiv. Potrivit calculelor prezentate de acesta, partidele care se opun învestirii au împreună 271 de parlamentari, la […]
Tot mai multe bănci centrale depozitează lingouri de aur acasă, mai degrabă decât în ​​străinătate, deoarece se așteaptă să cumpere mai mult din acest activ refugiu pe fondul tensiunilor geopolitice sporite. Acestea sunt printre concluziile sondajului anual privind rezervele de aur ale băncilor centrale, realizat de Consiliul Mondial al Aurului, relatează CNBC. Activ de refugiu […]